نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن
فارسی English عربي
چهارشنبه 26 ثور 1397 ساعت: 16:56251
-
الف
+

تازه‌ترین رمان «رهنورد زریاب» در کابل رونمایی شد

«سکه‌یی که سلیمان یافت» تازه‌ترین رمان آقای «رهنورد زریاب» است که در مرکز فرهنگی شهر کتاب رونمایی شد.

به گزارش آی فیلم2، «یاسین نگاه» مسئول این مرکز گفت: زریاب، یکی از تاثیرگذارترین آدم‌ها در حوزه ادبی افغانستان است.

آقای نگاه افزود: رهنورد زریاب، برای فرهنگ نیم‌بند افغانستان، زحمت فراوان کشیده و در این ۱۶ سالی که از فرانسه بازگشته است، کابل را ترک نکرده است.

رمان «سکه‌یی که سلیمان یافت» از سوی نشر زریاب امسال (۱۳۹۷ خورشیدی) نشر شده است.

داستان رمان در مورد شخصی به نام سلیمان است که همراه خرش، سکه‌یی را پیدا می‌کند. در مقدمه رمان، نویسنده‌ی کتاب نامی دیگری را نیز برای کتابش ذکر کرده است: «سکه‌یی که ریگی یافت». ریگی نام خر سلیمان در رمان است.

«یامان حکمت» منتقد ادبی در مورد این رمان، گفت که این اثر نسبت به آثار دیگر رهنورد زیارب، متفاوت‌تر است.

او در مورد نثر این رمان نیز یادآور شد و افزود که یکی از جالب‌ترین نکته‌هایی که در این اثر مراعات شده است، نثر سالم است.

در پایان این برنامه، رهنورد زریاب، نویسنده این اثر صحبت کرد. او گفت که نمی‌تواند مثل دیگران در مورد کتاب‌های‌شان گپ بزند: «من از این کار عاجزم.»

آقای زریاب هم‌چنان در مورد درست نوشتن، صحبت‌هایی کرد و افزود: «من به این باور استم که اگر داستایفسکی غلط‌نویس [می‌بود]، نمی‌خواندم. شرط اول نویسندگی درست نوشتن است.»

او در صحبت‌هایش شکایت کرد که امروز در افغانستان دولتمردان در صحبت‌های‌شان از واژه‌های انگلیسی زیاد استفاده می‌کنند: «شماری از دولتمردان ما خوش دارند در صحبت‌های‌شان واژه انگلیسی را بگنجانند یعنی که دانشمند و باسوادند. واژه انگلیسی طوری [در زبان فارسی افغانستان] هجوم آورده است که آن سرش معلوم نیست.»

رصد نوشت: رهنورد زریاب، یکی از نویسندگان معاصر افغانستان است. او ده‌ها داستان کوتاه و چندین رمان نوشته است که رمان «گلنار و آیینه» یکی از بهترین رمان‌های این نویسنده به حساب می‌آید.

ف ا / ن ذ

نظر شما
ارسال نظر
+