نشرات زنده
فارسی English عربي
چهارشنبه 20 سرطان 1397 ساعت: 16:1661
-
الف
+

همدلی از همزبانی بهتر است

 پنجمین کنگره بین المللی «عرس بیدل دهلوی» با اشتراک ۳۱ استاد و پژوهشگر از ۱۸ کشور از جمله افغانستان، ایران، تاجیکستان، هندوستان، قزاقستان و پاکستان در تهران برگزار شد.

بانو «اسماء مهجور» بیدل شناس افغانستانی و مسئول فرهنگی و ادبی مکتب خانه بیدل در کابل یکی از مهمان هایی است که در این برنامه اشتراک کرده بود.

خبرنگار آی فیلم2 همزمان با برگزاری پنجمین کنگره بین المللی عرس بیدل ، به سراغ «اسما مهجور» دختر زنده یاد استاد عبدالعزیز مهجور رفته و با او گپ و گفتی صمیمانه داشته که در ادامه می خوانیم:

آی فیلم2 : لطفا خودتان را برای بیننده گان کانال تلویزیونی آی فیلم2 معرفی کنید:

مهجور :

ز ملک مولوی ام بی دلانه ام

تا که زیارت ارباب احتشام کنم

من در خانواده ای متولد شدم که همه بیدل گرا بودند. جد بزرگوار من «عبدالحمید اسیر» معروف به «قندی آغا» بنیان گذار مکتب خانه بیدل در افغانستان بودند. پدر بزرگوار من «عبدالعزیز مهجور» یکی از پرچم داران بی بدیل شعر حضرت بیدل است و خودم فعلا مسئول بخش ادبی و فرهنگی مکتب خانه بیدل را بر دوش دارم.

بعد از رحلت استاد یا پرچم دار مکتب خانه بیدل ، سال گذشته این نهاد سالروز وفات ملکوتی عارف و شاعر و متفکر فارسی زبان دری ابولمعانی بیدل را برگزار کرد که تعدادی از دانشمندان، بیدل دوستان و پیروان مکتب بیدل در آن حضور یافتند.

آی فیلم 2 : شما چند سال است که در کنگره بیدل شرکت می کنید؟

مهجور :

این پنجمین کنگره یا همایش بین المللی عرس بیدل است که از مکتب خانه بیدل دعوت می کنند. چهار عرس را حضرت استاد مهجور عزیز تشریف داشتند. اما امسال شمع افروز این انجمن دل دادگان داکتر سعید کیاسری از مکتب خانه بیدل دعوت کردند که بنده حضور یافتم.

آی فیلم 2 : در پایان پیامی برای بیننده های ما دارید؟

مهجور :

به نظر من همدلی از هم زبانی بهتر است . در این راستا امیدوارم آی فیلم۲ حلقه ای ایجاد کند تا بتوانیم بیشتر به فهم کلام اشعار « بیدل دهلوی» و دیگر شعرای زبان فارسی برسیم.

 نادیا پروانی / م ح

نظر شما
ارسال نظر
+