نشرات زنده
فارسی English عربي
يكشنبه 24 سرطان 1397 ساعت: 13:36301
-
الف
+

استقبال مردم افغانستان از «بادیگارد» حاتمی کیا

موسسه «نما رسانه» یکی از موسسات فرهنگی هنری فعال در افغانستان می باشد که در زمینه اکران فلم های سینمایی ایرانی فعالیت می کند.

بدین منظور خبرنگار آی فیلم دو با « محمد تقی حیدری» مدیر مسئول این موسسه به گفتگو نشسته و از اهداف و فعالیت های آن جویا شده است. در ادامه مشروح این گفتگو را می خوانیم : 

آی فیلم2: یکی از اقداماتی که موسسه «نما رسانه» در کابل انجام می دهد، نشر فلم های سینمایی ایران است، استفبال مردم از این فلم ها را چگونه دیدید؟

حیدری:  
در کل متاسفانه هنوز سیستم نشر و توزیع فلم در افغانستان به خوبی راه نیفتاده و فعلا به همان صورت غیر استندرد یعنی مراجعه به ویدیو کلوب ها مواجه هستیم اما در این میان فلم های ایرانی تاکنون با اقبال بسیار خوب مردم افغانستان به ویژه کابلی ها روبرو شده است.

ما چون یک سینمای خانواده گی داریم هفته ای 2 فلم به نمایش می گذاریم. یک فلم ایرانی و یک فلم غیر ایرانی اما فلم های ایرانی بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است چون بسیاری از افغانستانی هایی که در کابل هستند مدتی در ایران زنده گی کردند و با فرهنگ این کشور انس بیشتری گرفته اند . بنابراین استقبال خوبی نسبت به اکران فلم های خارجی داشته است.

آی فیلم2:  آقای حیدری معیار  موسسه شما برای انتخاب فلم هایی که به نمایش می گذارید ، چیست؟

حیدری: 

ما برای انتخاب فلم هایی که به نمایش می گذاریم، دو یا سه فاکتور اصلی را درنظر می گیریم؛ متاسفانه چون کارکرد سینما طی سال های اخیر نادرست بوده و مدیران سینما عملکرد رضایت بخشی نداشتند ، این مکان فرهنگی برای مردم افغانستان بار منفی داشته و نگاه بدی به آن دارند.

به همین دلیل ما فلم هایی که انتخاب می کنیم کوشش می کنیم در درجه اول از لحاظ ارزش های دینی و اسلامی آن معیار را داشته باشد که این موضوع در اکثر فلم های ایران رعایت شده و خیلی سختی به خودمان نمی دهیم چون اکثر فلم هایی که در ایران تولید می شود این فاکتور را در خود دارد.

دومین مورد می خواهیم برای خانواده ها مناسب باشد چون اکثر کسانی که به سینماها یا سالن های نمایش فلم می آیند خانواده ها هستند. بناء کوشش می کنیم فلم های خانوادگی را به نمایش بگذاریم.

نکته دیگر سازگاری با فرهنگ بومی افغانستان است این ها فاکتورهای اصلی بودند که ما برای انتخاب فلم های خود به آن ها توجه می کنیم.


آی فیلم2: تاکنون چه نوع ژانر فلم هایی در افغانستان استقبال بیشتری شده ، چند نمونه از آن ها را برای ما بگویید:

حیدری:

بیشتر فلم های کمیدی مورد استقبال قرار می گیرند اما در کل  خانواده ها فلم هایی که محتوای ارزشی دارند، بیشتر می پسندند؛ فلم بادیگارد در افغانستان استقبال خوبی داشته و چندین بار نشر شده و حتی فلم های کمیدی «دختر عمو پسر عمو» استقبال خوبی از آن ها شده، همچنین فلم های خانوادگی که در آن ها به معضلات اجتماعی پرداخته شده با استقبال خوبی مواجه شده است.در کل فلم هایی که در سینمای ایران مورد توجه قرار گرفته ، در افغانستان نیز استقبال می شود.

آی فیلم2: به طور کلی دلیل استقبال مردم افغانستان از فلم های ایرانی را در چه می دانید: 

حیدری:

بیشترین دلیل همان همزبانی است و فلم های ایرانی چون به زبان فارسی است زحمت ها را برای مردم کم کرده و موضوع دوم فرهنگ مشترک مردم افغانستان و ایران باعث شده مردم افغانستان از فلم های ایرانی استقبال کنند.

آی فیلم2:  موسسه «نما رسانه» در زمینه تولید فلم یا سریال تاکنون اقدامی انجام داده است؟

حیدری:

ما طی سال های گذشته مجموعه های خوبی مثل «مجموعه های عروسکی» و طنز ساختیم؛  سال قبل هم یک مجموعه تلویزیونی به نام «شهربانو» در 24 قسمت تولید کردیم که انشالله به زودی از شبکه ها نشر می شود.

آی فیلم2: موضوع این سریال  از چه قرار است؟

حیدری: 
این فلم در 24 قسمت ساخته شده، موضوعش خانواده گی و اجتماعی است تمام این داستان ها بین دو خانواده ثروتمند و فقیر اتفاق می افتد که خانواده فقیر به باورهای اسلامی معتقد است و زندگی مبتنی بر این باورها را دارد و خانواده ثروتمند همه چیز را با معیار پول مقایسه می کند و در کل پایان فلم غم انگیز است...

چیزی که در این فلم برجسته است این است که کاملا برگرفته از فرهنگ بومی خود افغانستان است برخلاف فلم هایی که بر اساس میل اسپانسرهای خارجی ساخته شدند و اصلا هم خوانی با فرهنگی بومی افغانستان نداشتند.

 این سریال هماهنگ با فرهنگ بومی بوده و تمام واقعیت های جامعه افغانستان و مسائل اخلاقی و ارزشی را به تصویر می کشد، یکی دیگر از نقاط قوت این سریال فلمنامه است؛ متاسفانه برنامه های تلویزیونی که در افغانستان ساخته می شود فاقد یک فلمانمه خوب است اما ما در این زمینه حساسیت داشتیم و فلمنامه مناسبی تهیه کردیم.

نقاطه قوت دیگر آن بازی حرفه ای هنرپیشه گانی است که هنرپیشه گان طراز اول افغانستان هستند.


آی فیلم2: آیا برنامه یی برای تولید مشترک فلم و سریال با ایران دارید و اگر قرار باشد این همکاری صورت بگیرد به نظرتان چه سوژه ها و معضلات اجتماعی و فرهنگی بین ایران و افغانستان می تواند مبنای این تولید مشترک قرار بگیرد؟

حیدری:

بله این همیشه دغدغه ما بوده همانطور که ما دردهای مشترک داریم شادی های مشترک هم داریم . همزبانی باعث می شود که به مسائل مشترک فکر کنیم. ما همیشه دنبال مشارکت در ساخت فلم سینمایی و برنامه های تلویزیونی بودیم و هر روز که می گذرد این ذهنیت ما تقویت شده و تصمیم ما جدی می شود. البته کارهای خوبی هم شده در ایران و افغانستان اما هنوز کافی نیست و زمینه های بسیاری وجود دارد که باید به آن ها توجه شود و اگر خدا توفیق بدهد دنبال این برنامه ها هستیم تا بتوانیم در آینده ای نه چندان دور حتی فلم سینمایی مشترکی با ایران تولید کنیم.

آی فیلم2: نظرتان راجع به راه اندازی کانال آی فیلم2 چیست؟

حیدری:

آی فیلم 2 بازخورد خوبی داشته است کانالی خیلی خوب و مناسب برای مردم افغانستان است، برنامه های خوبی هم داشته است به خصوص برنامه سال نو این کانال که بسیار برنامه خوب و مناسب و عام پسند بود؛ انشالله تمام برنامه هاش این چنین باشد، آی فیلم دو شبکه ای است که می تواند خیلی برای مردم افغانستان موثر باشد.

ب م

نظر شما
ارسال نظر
+