نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن
فارسی English عربي
جمعه 2 حمل 1398 ساعت: 17:24195
-
الف
+

جشن نوروز در جمهوری آذربایجان+تصاویر

در جمهوری آذربایجان آیین‌های عید نوروز الهام گرفته از تاریخ گذشتگان است .

در جمهوری آذربایجان آیین‌های عید نوروز الهام گرفته از تاریخ گذشتگان است و در بسیاری از موارد با عنعنات و رسوم کشورهای فارسی زبان قرابت خاصی دارد. 

به گزارش آی فیلم2، نوروز در آذربایجان تقریبا یک ماه زودتر از دیگر کشور‌ها آغاز می‌شود. این یک ماه در واقع با چهار عنصر طبیعت یعنی آب، آتش، باد و خاک پیوند خورده است و هرکدام از چهارشنبه‌های ماه آخر سال به عنوان نمادی از این عناصر جایگاه ویژه‌ای در استقبال از بهار دارند.

چهار چهارشنبه آخر ماه حوت به‌ ترتیب عبارتند از: سو چرشنبه سی «چهارشنبه آب»، اُد چرشنبه سی «چهارشنبه آتش»، توپراق چرشنبه سی «چهارشنبه خاک» و آخیر چرشنبه یا یل چرشنبه سی «چهارشنبه آخر یا چهارشنبه باد». 

البته جشن‌های این روز‌ها در شب سه شنبه صورت می‌گیرد. در چهارشنبه آخر سال جشن‌هایی از قبیل: جسدن از روی آتش، گوش ایستادن  و… انجام می‌گیرد.

در میان عادات نوروزی مراسمی همچون ارسال خوان سمنک از سوی داماد به خانه نامزدش، انداختن کلاه پوستین به درها، آویزان کردن خلیته از سوراخ بام یا اورسی در شب عید و درخواست تحفه عید در این سرزمین موسوم است.

در جمهوری آذربایجان رسم بر این است که پیش از رسیدن نوروز رخت و لباس نو خریده به خانه و حویلی سر و سامان داده قالین و پلاس نو بافته و به استقبال نوروز می‌روند.

مردم جمهوری آذربایجان به واسطه اعتقاد به آیین و مراسم نوروز برای با شکوه‌تر انجام شدن جشن نوروز برای این مراسم تدارک ویژه‌ای می‌بینند. از قبیل: سرودن ترانه‌ها پیش از نوروز، تدارک بساط شادی ایام نوروز، تهیه لوازم و مواد مورد نیاز دسترخوان هفت سین، تهیه چیستان‌های نوروزی، ستایش و نفرین‌های نوروزی، پند و امثال نوروزی، اعتقادات نوروزی، عنعنات نوروزی، تماشای نوروزی، آزردنی‌های نوروزی و انجام آیین و مراسم نوروزی.

ف ا/ ب م

نظر شما
ارسال نظر