نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن
فارسی English عربي
2002
-
الف
+

«پغمان» در کابل؛ مقصد طرفداران طبیعت و آرامش

در روزهای رخصتی به خصوص ایام عید سعید فطر دره پغمان میزبان سیل عظیم طرفداران طبیعت و آرامش است.

به گزارش آی فیلم ۲،  « پغمان » یکی از تفرجگاه های کابل بوده که در 25 کیلومتری این شهر واقع شده و در ایام رخصتی خصوصا بهار و تابستان مردم را به سوی خود می‌کشاند.

«پغمان» دو دره بسیار معروف دارد که یکی به «دره پغمان» معروف است و دیگری به دره «پشه یی» که هر دو بسیار سر سبز و خرم هستند و هوای بسیار دل انگیزی دارند.

در مرکز «پغمان»، تپه معروفی قرار دارد که به «تپه پغمان» معروف است و یکی از بهترین مناطق تفریحی افغانستان محسوب می‌شود.

پغمان

«محمد علی اسلامی ندوشن»، محقق و پژوهشگر ایرانی که چند دهه قبل به شهرهای مختلف افغانستان سفری داشته، در کتاب «صفیر سیمرغ» که خاطرات سفر به افغانستان است، «پغمان» را این گونه وصف کرده است:

 «…نزدیکترین ییلاق کابل «پغمان» است، مانند شمیران تهران، کم و بیش همان فاصله از شهر؛ قریۀ بسیار مفرّح و باصفاییست و باغ‌های بزرگی دارد. … خیابان‌های خاکی آن بسیار تمیز و صاف است و عصر تابستان که آب پاشی می‌شود، بوی گلی ازآنها بلند می‌شود که بسیار خوشایندتر از آسفالت است…»

پغمان

بعد از آن که افغانستان در سال 1919 موفق به کسب استقلال خود از انگلستان شد «امان الله خان» در پی ساختن نمادی برای استقلال افغانستان شد و در منطقه «پغمان» این نماد را که با نام «طاق ظفر» معروف است بنا کرد.

طاق ظفر پغمان

آنگونه که در کتاب «تاریخ مختصر و مصور افغانستان» آمده است اسامی کسانی که با نثار خون خود استقلال این کشور را به دست آورده‌اند بر دیوار گنبدی شکل این بنا حک شده است.

بعد از اعلام روز جهانی نوروز که افغانستان در سال 1393 خورشیدی میزبان چشن نوروز بود، دولت تصمیم گرفت که این جشن بین المللی را در منطقه «پغمان» برگزار کند و به همین منظور قصر بسیار باشکوهی که ترکیبی از معماری سنتی و مدرن است در «پغمان» بنا کرد.   

ح ح / ح ح

نظر شما
ارسال نظر