نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
فارسی English عربي
2372
-
الف
+

گذری بر موسیقی غنی افغانستان / سالگرد استاد محمد حسین سر آهنگ + کلیپ موسیقی

در سالگرد درگذشت استاد سرآهنگ فرصت را غنیمت شمرده و نگاهی هرچند کوتاه به زندگی پربار هنری وی می اندازیم.

به گزارش آی فیلم 2 ، «استاد محمدحسین سرآهنگ» فرزند استاد غلام حسین سال 1302 خورشیدی در کابل متولد گردید. او از بزرگان موسیقی معاصر افغانستان بود.

استاد گامو خان پدر کلان مادری و استاد عطا حسین پدر کلان پدری و استاد کریم حسین، عموی استاد سرآهنگ، از هنرمندان بزرگ هند بودند که در زمان امیر شیرعلی خان از هند به کابل نقل مکان کرده اند.

محمد حسین سرآهنگ نیز که در محضر پدرش استاد غلام حسین شاگردی می کرد، مدت ۱۶ سال در هند در نزد عاشق علی خان بنیانگذار مکتب «پتیاله» به فرا گیری علم موسیقی مشغول بود و بعد از عاشق علی خان این مکتب را به پایه اکمال رساند.

با آغاز به کار رادیو کابل، استاد سرآهنگ از اولین هنرمندانی بود که همکاری خود را با این رسانه آغاز کرد . در سال ۱۳۳۲ خورشیدی، در اولین جشنواره بین المللی موسیقی که در سینمای پامیر کابل برگزار شد موفق به کسب رتبه اول شده بود..

او از جانب ریاست مستقل مطبوعات و همچنان دولت وقت لقب استادی دریافت کرد و چندی بعد هم لقب سرآهنگ به او اعطا شد.

استاد سرآهنگ در طول عمر هنری خود، بیش از ۲۰ مدال و جایزه بین المللی و همچنان القاب و عناوین بسیاری همچون استاد موسیقی‌، پروفیسر موسیقی‌، سرتاج موسیقی‌، شیر موسیقی‌، بابای موسیقی و کوه بلند موسیقی‌ به ارمغان آورد که به جرات می توان گفت کمتر کسی توانسته به جایگاه رفیع او در آسمان پرستاره موسیقی افغانستان نزدیک شود.

اما سر انجام صبح روز یکشنبه ۱۶ جوزای سال ۱۳۶۱ ، استاد سرآهنگ پس از تحمل دوره ای بیماری به دیار جاوید شتافت و در قبرستان شهدای صالحین کابل به خاک سپرده شد.

اکنون در سالگرد درگذشت استاد فرصت را غنیمت شمرده و پارچه ای زیبا از آثار وی را  تقدیم حضور شما می کنیم که در فوق می توانید مشاهده نمایید.

 

در پیوند با این خبر بیشتر بخوانید : 

صفحه آواز خوانان موسیقی افغانستان آی فیلم 2

گذری بر موسیقی غنی افغانستان / آهنگی شاد از بشیر وفا
 

نظر شما
ارسال نظر