نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
فارسی English عربي
1560
-
الف
+

«احمد نجفی»: به آینده سینما و تلویزیون افغانستان خوشبین هستم/بجای کارآگاه علوی، کارآگاه نجفی صدایم می زنند/احتمال ساخت سری جدید «صندلی داغ»

«احمد نجفی» بازیگر ایرانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار آی فیلم2 از آینده درخشان سینما و تلویزیون افغانستان سخن گفت.

خبرنگار  آی فیلم2، به بهانه نشر سریال «کارآگاه علوی» در این شبکه به سراغ  «احمد نجفی» کرکتر مرکزی این سریال رفته  و گپ و گفتی صمیمانه با این بازیگر کهنه کار تلویزیون ایران داشته است.

سید احمد نجفی شوشتری ، زاده ۱۳۲۷ هجری خورشیدی در خرمشهر است. او دارای مدرک لیسانس اقتصاد از دانشگاه وودبری لس‌آنجلس امریکا است. نجفی بازی در سینما را از سال 1368 با فلم «دندان مار» به کارگردانی مسعود کیمیایی آغاز کرد.

او علاوه بر بازیگری، به عنوان تهیه‌کننده، مجری پلان و مدیر تولید نیز مصروف به فعالیت است.

آقای نجفی علاوه بر نقش آفرینی در فصل اول و دوم سریال «کارآگاه علوی»، در سریال های «آسمان من» (1393) و فلم‌هایی چون «گروهبان» (1369)، «تاواریش» (1372)، «آخرین بندر» (1373)، «طوفان شن» (1375)، «هتل کارتن» (1375)، «سگ‌کشی» (1380)، «بشارت منجی» (1383)، «مسیح» (1384)، «یک مرد، یک شهر» (1386)، «شور شیرین» (1388)، «خاک و آتش» (1389) و «من یک ایرانی‌ام» (1393) و... هم به ایفای نقش پرداخته‌ است.

در ادامه ، گفت و گوی اختصاصی «احمد نجفی» با شبکه آی فیلم 2 را به صورت مشروح می خوانید:

آی فیلم 2: آقای نجفی در کارنامه هنری شما فلم های خوبی مثل «دندان مار»، «کمک کن»، «سگ کشی» و «شور شیرین» دیده می شود اما هنوز هم بسیاری شما را با عنوان کارآگاه علوی می شناسند، سریالی که این روزها از آی فیلم2 برای مخاطبان فارسی زبان افغانستان و تاجیکستان نشر می شود، کمی درخصوص تجربه بازی در این سریال خاطره انگیز بگویید و اینکه اصلا چی شد برای این کرکتر انتخاب شدید؟

آقای نجفی:

اولا سلام میکنم خدمت همه بینندگان افغانستان و تاجیکستانی شبکه آی فیلم2، به یاد دارم چندین سال قبل به کیف(اوکراین) رفته بودم و در آنجا چند تن از عزیزان افغانستانی که در بازار مصروف وظیفه بودند، بعد از مواجه شدن با من داد زدند کارآگاه علوی آمده است! من واقعا باورم نمیشد اما این دوستان عزیز افغانستانی گفتند که همه سریال های ایرانی را تماشا میکنند و خیلی خوشحال شدم این ارتباط فرهنگی بین ما وجود دارد و تشکر میکنم از شبکه آی فیلم 2 به خاطر این ارتباط و امیدوارم که با دیدن سریال های ایرانی رضایت شان جلب شود.

واقعیتش این است که برای نقش کارآگاه علوی چند نفری کاندیدا بودند و بعد از مصاحبه با کارگردان و تهیه کننده، به این نتیجه رسیدند به یک چهره جدید نیاز دارند که سریالی کار نکرده باشد و در نهایت من برای این نقش انتخاب شدم و خوشحالم که نقش کارآگاه علوی مورد پسند فارسی زبانان افغانستان و تاجیکستان قرار گرفته است.

آی فیلم2: آقای نجفی خاطره ای از این سریال به یاد دارید؟

آقای نجفی:

خب این سریال که برای چند سال قبل هست و من بیشتر خاطرات بعد از سریال را به خاطر می آورم که در واقع واکنش های مردم هست، به طوری که بعد از سال ها مردم به جای اینکه بنده را کارآگاه علوی صدا بزنند، کارآگاه نجفی صدا می زنند و اینکه مردم در شهرهای مختلف محبت دارند نسبت به بنده که از این موضوع بسیار خرسند هستم. 

آی فیلم2: شما چندی پیش در یک مصاحبه گفته بودید که از قسمت دوم کاراگاه علوی رضایت ندارید، دلیل این امر چی بوده؟چه توقعاتی داشتید که در فصل دوم براورده نشد ؟

آقای نجفی:

نه اینکه رضایت ندارم، بیشتر به دلیل اینکه توقعات از سریال کارآگاه علوی بالا رفته بود این حرف را زدم، وقتی شما یک سریال موفق دارید برای فصل جدید آن باید خیلی بهتر به ایفای نقش بپردازید و انتظار داشتم که این کار بسیار بهتر اجرا شود و دلیل این صحبت ها همین بوده که سریال دوم می توانست خیلی بهتر باشد و در واقع توقع من از کارآگاه علوی 2 همین بود. 

آی فیلم 2: شاید برای بسیاری از مخطبان ما جالب باشد که آقای نجفی یا همان کارآگاه علوی چی رقمی بازیگر شدند؟

آقای نجفی:

به دلیل اینکه اهل خوزستانم و خرمشهری هستم و جنگ را از نزدیک شاهد بودم، تحت تاثیر این موضوع قرار گرفتم و وقتی فلم «دندان مار» پیشنهاد شد چون در مورد جنگ و بچه های خرمشهر بود پذیرفتم که در این فلم به ایفای نقش بپردازم و در کل به خاطر اتفاق ها و شرایطی که جنگ به وجود اورده بود و علاقه ام به شهر و مردم باعث شد که در این فلم حضور داشته باشم.

در واقع اصلا فکر نمی کردم عرصه بازیگری را ادامه دهم و تصورم این بود که فلم «دندان مار» اولین و آخرین کار من هست اما تشویق مردم باعث شد که بازیگری را ادامه دهم.

آی فیلم 2: اگر آقای نجفی هنرپیشه نمی شد، وارد چه حرفه ای میشد؟

آقای نجفی:

من یک تولیدگر هستم و در خانواده ای بزرگ شدم که همه آنها بیش از دو قرن تولیدگر بودند، پدرم صادرات خرما انجام می داد و حتما اگر بازیگر نمی شدم به دنبال حرفه پدرم می رفتم. 

آی فیلم2: گویا اقای نجفی با یک کرکتر جنجالی اما متفاوت از کاراگاه علوی قرار است به تلویزیون بازگردد، کمی درپیوند با سریال جدید خود یعنی «نفوذ» بگویید:

آقای نجفی:

سریال «نفوذ» در واقع  یک سری اطلاعات مفید از دوران شروع انقلاب اسلامی ایران یا کمی قبل از آن را به بیننده منتقل می کند که این اطلاعات، حقایق تازه ای از آن دوران را به نمایش می گذارد؛ حقایقی که قبلا در جایی گفته نشده است.

آی فیلم2: درباره نقشی که در این سریال دارید توضیح دهید:

آقای نجفی: من در این سریال نقشی دوگانه را ایفا می کنم یعنی ابتدا با خلافکاران و جاسوسان همکاری میکنم اما بعدا روند مبارزه با آن ها را درپیش می گیرم.

آی فیلم2: شما یک برنامه جنجالی و پرطرفدار تحت نام «صندلی داغ» داشتید چرا این برنامه محبوب ادامه پیدا نکرد؟

آقای نجفی:

خب بعد از تولید قسمت های متعددی از این برنامه تصمیم گرفتیم که نوع نگاه به مخاطب و نوع مصاحبه ها باید دستخوش تغییراتی شوند از همین رو برنامه با قسمت های جدید موفق تر عمل کرد و برای اینکه برنامه تکراری نشود تولید متوقف شد اما احتمال دارد که این برنامه با عنوان و شکل جدید تولید شود. 

آی فیلم 2: اطلاعاتی از سینمای افغانستان و فلم های این کشور دارید؟ آیا تاحال فلمی افغانستانی، تاجیکستانی و یا فلمی با موضوع افغانستان تماشا کردید؟

یک سری فلم از این کشورها دیدم ولی اطلاعات چندانی در این پیوند با سینمای این کشورها ندارم و در واقع تا آن زمان نمی دانستم که کارگردان های این فلم افغانستانی هستند.

ایران و افغانستان دارای ادبیات مشترک هستند ؛ مردم افغانستان در طول جنگ بسیار رنج کشیدند و این اتفاق ها می تواند موضوع خوبی برای تولید فلم و سریال و نمایش رنج مردم افغانستان باشد.

من به آینده سینما و تلویزیون افغانستان بسیار خوشبین هستم چون بازیگران و کارگردان های با استعداد بسیاری از این کشور در گوشه و کنار جهان مصروف تولید فلم هستند که امیدوارم کارهای موفق و بزرگ از آن ها ببینیم.

آی فیلم2:در آخر یک جمله خطاب به مخاطبان خودتان در افغانستان و تاجیکستان بگویید

آقای نجفی:
سلام میکنم به همه این عزیزان و از اینکه سریال «کارآگاه علوی» را دیدند، بسیار خوشحالم و امیدوارم که با دیدن این سریال ها تمام ظرفیت های آن را در نظر بگیرند تا تولیداتی به این شکل داشته باشند و این اتفاق هایی که در طول جنگ رخ داده را به خوبی منتقل کنند.

مصاحبه کننده: عبدالله اصغرنژاد

نظر شما
ارسال نظر
محمد از هرات

ای کاش سینماگران افغانستانی را هم در برنامه جذاب و دیدنی «صندلی داغ» دعوت کنید.

کاربر مهمان

بی صبرانه منتظر سریال جدید آقای نجفی هستیم.

کیمیا از کابل

کارآگاه علوی امیدوارم روزی به دیدار طرفدارانتان در افغانستان بیاید مردم کشور من رسم مهمان نوازی را به خوبی ادا می کنند.