نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن
فارسی English عربي
978
-
الف
+

سومین دوره «مسابقات سخنرانی همدل» با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد

داکتر حداد عادل در اختتامیه مسابقات همدل خاطرنشان کرد: «بهار دوستی ایران و‌ افغانستان خزان نمی گردد ؛ گل همیشه بهار است آشنایی ما»

به گزارش آی فیلم2 ، عصر امروز چهارشنبه 27 سنبله (شهریور) ، اختتامیه‌ سومین دوره مسابقات سخنرانی همدل با معرفی نفرات برتر در دانشگاه تهران برگزار شد.

این مسابقات در سه بخش دانش آموزی (متعلمین) ، دانشجویان افغانستانی و دانشجویان غیرفارسی‌زبانی که فارسی را آموخته اند ، در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

در مراسم اختتامیه این رقابت ها ، داکتر عبدالغفور لیوال، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در سخنرانی خود با ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد، ابراز داشت: ما با تمام توانایی و در حدود صلاحیت های سفارت جمهوری اسلامی افغانستان از فعالیت های فرهنگی حمایت می کنیم.

وی سفارت افغانستان در تهران را مصمم به تلاش برای نهادینه سازی و نظام مند نمودن فعالیت های فرهنگی دانست و گفت: امیدواریم این برنامه باعث رونق و تاثیرگزاری در موضوع مهم سخنرانی و سخنوری در افغانستان باشد.

در ادامه داکتر حداد عادل ، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تاکید بر اینکه «همدلی از همزبانی بهتر و خوشتر است» اظهار داشت: چهل سال است که اندوه و شادی مردم افغانستان ، اندوه و شادی ماست و هیچ گاه ما خودمان را از مردم افغانستان جدا ندیده ایم. در چهل سال خدمتم دل من همیشه به سوی افغانستان و مهاجرین افغانستانی در ایران بوده و هست.

داکتر حداد عادل سخنوری را ابزار رهبری جامعه دانست و افزود: سخنرانی بالاترین حد زبان دانی است که این ابزار تاثیرگذاری در جامعه است و بدانید هر رهبر مقتدری قطعا یک سخنور تواناست.

وی رابطه فکر و زبان را یک رابطه تنگاتنگ خواند و گفت: ملتی که زبان نیرومند تر داشته باشد ، فکر نیرومند تری هم خواهد داشت. 

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی سرچشمه زبان «فارسی دری» را خراسان بزرگ یا همان افغانستان دانست و گفت: بیهقی تاریخ درخشان خود را که در نثر فارسی می درخشد در غزنی نگاشته است و فردوسی همزمان با او شاهنامه جاودانه را در شهر غزنی سرود. سنایی بزرگ نیز در غزنی به دنیا آمد و در آنجا نشر و نمو پیدا نمود.

رییس سابق مجلس شورای اسلامی ایران ، شهر غزنی در افغانستان را دارای جایگاهی رفیع در ادبیات فارسی دانست و گفت: نسل امروز نباید از سرمایه های خود غافل باشد . شهر غزنی دارای جایگاهی بوده که بزرگی چون سنایی را در دامن خود پرورانده به طوری که مولانای بلخی آشکارا بر سر دسترخوان اوست.

داکتر حداد عادل در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: «بهار دوستی ایران و‌ افغانستان خزان نمی گردد ؛ گل همیشه بهار است آشنایی ما»

در ادامه اسامی افراد برگزیده در بخش های مختلف مسابقه اعلام و نفرات برتر جوایز خود را دریافت کردند. بر این اساس هیئت داوران این دوره از مسابقات ، اسامی زیر را به عنوان نفرات برگزیده اعلام نمودند:

بخش دانش‌آموزی

نفر اول : زینب اکبری
نفر دوم: عاطفه رجایی
نفر سوم: فرشته ابراهیمی

بخش دانشجویان کشورهای فارسی زبان

نفر اول: خدیجه سادات حسینی
نفر دوم: معصومه محمدی
نفر سوم: علیرضا محمدی

بخش دانشجویان کشورهای غیرفارسی زبان

نفر اول: شولی وانگ از چین
نفر دوم: ابراهیم دیاخی از سنگال
نفر سوم: عباد امین از فلسطین

گفتنی است مرحله نهایی و اختتامیه سومین دوره مسابقات سخنرانی همدل عصر امروز چهارشنبه 27 سنبله (شهریور) با حضور سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، غلامعلی حداد عادل(رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رییس سابق مجلس شورای اسلامی ایران)، ابوطالب مظفری، کتایون ریاحی، شاهین جمشیدی و... در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

ح ح 

نظر شما
ارسال نظر