نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن
فارسی English عربي
395
-
الف
+

«ولی صمد» دانشمند و ادیب سرشناس تاجیکستانی درگذشت

«ولی صمد»، محقق تاجیکستانی و نویسنده کتاب «بازگشت به ایران شهر» درگذشت.

به گزارش آی فیلم 2، «ولی صمد»، پژوهشگر ادبیات و دانشمند سرشناس تاجیکستانی در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

مراسم خاکسپاری وی با حضور جمع بسیاری از مردم و اهالی فرهنگ تاجیکستان در یکی از مساجد شهر «دوشنبه» برگزار شد.

«ولی صمد» در ۲۰ جنوری سال ۱۹۳۶ میلادی در منطقه «اسفره» ولایت «خجند» تاجیکستان به دنیا آمد و پس از ختم تحصیلاتش به پژوهش مصروف شد.

وی به منظور تهیه رساله علمی درباره روابط ادبی میان فارسی زبان ها و آذری ها مدتی چند در آکادمی علوم آذربایجان فعالیت کرد. 

از آن پس بخش بسیاری از فعالیت های علمی وی به پژوهش روابط ادبی میان اقوام فارسی زبان و مراکز ادبی و فرهنگی منطقه قفقاز اختصاص یافت و کتاب ارزشمندی را تحت عنوان «فردوسی و شاهنامه در قفقاز» به چاپ رساند.

این کتاب در ایران هم به نشر رسید و مورد توجه اهل ادب و پژوهشگران قرار گرفت.

طی دو دهه اخیر به تحقیق در خصوص تاثیرپذیری ادبیات کشورهای اروپایی و به خصوص روسیه از آثار بزرگان ادبیات فارسی پرداخت و کتابی به نام «شاهنامه فردوسی و چرنیشفسکی» را تالیف کرد که در ایران هم منتشر شد.

«ولی صمد» در موضوع روابط ادبی میان فارسی زبانان و سایر اقوام و به ویژه قفقاز ۱۵ رساله علمی و بیش از ۳۵۰ مقاله به چاپ رسانده است.

«پیوندهای ادبی عامل مهم رشد ادبیات»، «توشه همدلی»، «از قعر خزر تا اوج زحل»، «فردوسی و شاهنامه در قفقاز»، «درخش یک اختر سوزان»، «بازگشت به ایران شهر»، «شاهنامه فردوسی و چرنیشفسکی» و «مهرنامه» از مهم ترین آثار علمی وی به شمار می روند.

به نقل از فارس، «ولی صمد» عضو ریاست بنیاد بین المللی زبان فارسی تاجیکی، انجمن خاورشناسان ارمنستان، جمعیت دوستی تاجیکستان و ایران، عضو هیئت تحریریه مجله «رودکی» (ایران) و مجله «ادب» (تاجیکستان) بود.

م ح / ح ح 

نظر شما
ارسال نظر