نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن
فارسی English عربي
293
-
الف
+

با «پل سفید اهواز» قدیمی ترین پل خاورمیانه بیشتر آشنا شوید + تصاویر

در این گزارش به یکی از شهرهای جنوب غربی ایران سفر می کنیم و با یکی از آثار خارق العاده و زیبای معماری شهری آن آشنا خواهیم شد.

شهر اهواز در جنوب غربی کشور ایران با داشتن پل‌های زیبا و منحصر به فرد بر روی رودخانه کارون بی‌شک یکی از مناطق گردشگری زیبا و خارق العاده خوزستان به شمار می رود.

پل سفید اهواز یا پل معلق به عنوان یکی از پل های مشهور ایران نماد شهر اهواز محسوب می‌شود که بر روی رود کارون ساخته شده تا عبور و مرور بین دو بخش شهر را تسهیل کند. این پل در سال 1315 ساخته شده است.

پل سفید اهواز یا پل معلق یا پل هلالی

آنچه که در نگاه اول توجه هر کسی را به خود جلب می کند رنگ سفید پل است که آن را به عروس شهر شبیه می کند. این پل تماما فلزی است و 501.2 متر طول و 9.8 متر عرض دارد. دو پیاده رو در این پل تعبیه شده و در بین آن نیز مسیر موترها قرار گرفته است.

پل سفید اهواز یا پل معلق یا پل هلالی

در سال 1315 خورشیدی ، انجینیر آلمانی به اتفاق همسرش شروع به ساختن این پل کرد و کار را تا مرحله استوارسازی یکی از هلالی‌ها با موفقیت پیش برد، ولی انگلیسی‌های حاکم بر شرکت نفت در آن زمان لوازم و ادواتی که در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله وسایط جرثقیل که با آن هلالی اول را بالا کشیده و مهار کرده بود، پس گرفتند که این عمل انگلیسی‌ها باعث دق کردن و مرگ انجنیر آلمانی، سازنده پل شد؛ ولی بعد از چندی، سرانجام همسر وی با ابتدایی‌ترین وسایل ممکن آن زمان، هلالی دوم را بر پایه های پل استوار کرد و ساختمان آنرا به پایان رسانید و پل را آماده تحویل و بهره‌برداری کرد.

پل سفید اهواز یا پل معلق یا پل هلالی

اهواز دو بخش شرقی و غربی دارد؛ مرکز شهر، بافت قدیمی و بیشتر کارخانه‌ها و اداره‌ های وابسته به نفت و فولاد در بخش شرقی واقع شده اند و بخش غربی بیشتر شامل مناطق مسکونی می شود. پل معلق عامل اتصال این دو بخش به یکدیگر است .

پل سفید اهواز یا پل معلق یا پل هلالی

پل هلالی یا سفید، قدیمی ترین پل هلالی فلزی خاورمیانه به شمار می رود و در فهرست بزرگترین پل های معلق خاورمیانه، پل سفید در رده هشتم قرار دارد.

پل سفید اهواز یا پل معلق یا پل هلالی

در میان شهرهای خاورمیانه، اهواز با ۱۰ پل بیشترین پل های منطقه را دارد. در این فهرست اصفهان با هشت پل، قاهره با هفت پل، بغداد با پنج پل، استانبول با چهار پل، امان پایتخت اردن با دو پل، آنکارا با پنج پل، بیروت با دو پل و صنعا با چهار پل در رده های بعدی قرار گرفته اند. اهواز به دلیل تعدد پل ها به شهر پل ها نیز معروف است.

ح ح

نظر شما
ارسال نظر