نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن
فارسی English عربي
417
-
الف
+

«پیر ریسی» استعدادیاب با نفوذ سینما درگذشت

«پی یر ریسی» کارگردان و تهیه کننده سرشناس فرانسوی یک روز مانده به آغاز جشنواره کن درگذشت.

«پی‌یر ریسی» یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های پشت پرده فستیوال های بین‌المللی در ۵۰ سال اخیر که به فیلمسازان متعددی کمک کرد تا دیده شوند، از این دنیا رفت.

به گزارش آی فیلم 2 ، «پی‌یر ریسی» یکی از چهره‌های مطرح سینمای فرانسه که به عنوان «مرد سینما» شناخته می‌شد و برای کشف و حمایت از کارگردان‌های با استعداد در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم مطرح بود، در ۸۱ سالگی در پاریس درگذشت.

«ریسی» قرار بود در جشنواره کن هفتاد و یکم که از فردا کارش را شروع می‌کند به ارایه فیلمی بازسازی شده از یکی از تلاش‌های خودش در عرصه کارگردانی یعنی «پنج و پوست» محصول ۱۹۸۲ در بخش کلاسیک‌های کن بپردازد.

وی که بیش از نیم قرن به عنوان یکی از چهره‌های مهم پشت پرده‌ فستیوال‌های بین‌المللی مطرح بود از نیمه ۱۹۶۰ در جشنواره کن ظاهر شد، تنها مردی بود که می‌توانست بدون کت رسمی وارد کاخ جشنواره شود.

«ریسی» معتقد بود: «کافی نیست یک فیلم را  دوست بداری، باید آن را برای دلایلی درست دوست داشته باشی.»

وی از چهره هایی بود که در فستیوال‌های خارجی چهره‌های مهم آینده را شناسایی و به آنها کمک می‌کرد تا در جشنواره‌ها بیشتر دیده شوند. «کلینت ایستوود»، «مارتین اسکورسیزی»، «کینگ هو»، «جین کمپیون» (که توسط وی در یک مدرسه فیلم استرالیایی کشف و به کن آورده شد)، «سیدنی پولاک»، «جان بورمن»، «مایکل لی»، «عباس کیارستمی»، «شارل برنت»، «هو هسیائو هسین» و «لینو بروکا» از جمله این چهره‌ها بودند.

«ریسی» که در پاریس متولد شده بود از جوانی شیفته سینما شد و به سرعت با نویسندگان و کارگردان‌هایی که در لیست سیاه جای داشتند مانند ژوزف لوسی، جان بری، سی اندفیلد، آبراهام پولانسکی و دالتون ترومنو همکاری کرد.

در دهه ۱۹۹۰ ریسی به شرکت تولید فیلم «CB ۲۰۰۰» پیوست و بر ساخته شدن «پیانو» در سال ۱۹۹۳ نظارت کرد. این فیلم نخستین فیلم یک کارگردان زن شد که موفق شد تا نخل طلای کن را به خانه ببرد. در این دوره او همراه فیلم‌هایی از لی و کیارستمی نیز بود که در این استودیو تولید یا توزیع می‌شد. وی چهره‌ای بود که موجب شد ایستوود با چندین فیلمش در کن حضور یابد.

به پاس زحمات وی جشنواره فیلم تلوراید آمریکا یکی از سینماهایش را به نام او کرده است.

به نقل از مهر ، در سال ۲۰۰۷ مستندی با عنوان «مرد سینما: پی‌یر ریسی» درباره فعالیت‌های وی ساخته شد که در جشنواره کن به نمایش درآمد.

م ح/ ن ذ

نظر شما
ارسال نظر