نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن
فارسی English عربي
385
-
الف
+

سکانسی خاطره انگیز از سریال «روزی روزگاری» به مناسبت سالروز تولد «خسرو شکیبایی»

در این گزارش سکانسی از سریال «روزی روزگاری» را به مناسبت سالگرد تولد «خسرو شکیبایی» مشاهده می کنید.

به گزارش آی‌فیلم2، امروز 7 حمل/فروردین سالروز تولد «خسرو شکیایی» بازیگر پرآوازه سینما، تیاتر و تلویزیون ایران است.

«خسرو شکیبایی» زاده هفتم حمل  1323 خورشیدی در منطقه مولوی تهران است. پدرش «احمد شکیبایی» یک صاحب منصب ارتش ایران بود. زمانی که خسرو فقط 14 سال داشت، پدرش بر اثر بیماری سرطان فوت کرد.

وی برای نخستین بار در 19 سالگی روی صحنه تیاتر حضور پیدا کرد، اما ذوق هنری او باعث شد که به «عباس جوانمرد» نویسنده و کارگردان تیاتر خوب ایران معرفی شود.

همین موضوع سرنوشت «خسرو شکیبایی» را به عنوان بازیگری حرفه ای تیاتر رقم زد و از سال 1342 خورشیدی رسماً وارد این عرصه شد و در نمایش هایی از قبیل «همه پسران من»، «سنگ و سرنا»، «بیا تا گل برافشانیم» و «شب بیست و یکم» حضور پیدا کرد.

«شکیبایی» در سال 1353 برای اولین بار در فلم کوتاه «کتیبه» به کارگردانی «فریبرز صالح» نقش بازی کرد. اما در سال 1361 زمانی که در نمایش «شب بیست و یکم» مصروف بازی بود، توانست توجه «مسعود کیمیایی» کارگردان پرآوازه سینمای ایران را به خود جلب کند.

کیمیایی او را برای بازی در کرکتر کوتاهی از فلم «خط قرمز» انتخاب کرد. حضور در همین فلم سبب ساز معرفی خسرو شکیبایی به عرصه سینما شد.

وی پس از تجربه فلم خط قرمز تا سال 1368 هجری خورشیدی در آثار متعددی نقش آفرینی کرد که «رابطه خوب»، «ترن و دزد» و «نویسنده» از جمله آن فلم ها هستند.

اما می توان گفت ایفای نقش در فلم «هامون» به کارگردانی «داریوش مهرجویی» در سال 1368 هجری خورشیدی نام خسرو شکیبایی را بر سر زبان ها انداخت. به گونه ای که برای بازی در این فلم موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از هشتمین جشنواره فیلم فجر شد و نگاه هنرمندان، منتقدان و مردم را به خود جلب کرد.

او در عرصه تلویزیون نیز حضور موفقی داشت. وی در سریال های ماندگاری از جمله «مدرس»، «کوچک جنگلی»، «لحظه»، «روزی روزگاری»، «کاکتوس»، «خانه سبز»، «تفنگ سر پر»، «آواز مه» و «در کنار هم»، به ایفای نقش پرداخت.

اگرچه شکیبایی بیشتر به واسطه نقش آفرینی در سینما و تلویزیون شناخته شده است اما صدای او ماندگار و تکرار نشدنی بود. خسرو شکیبایی پنج سال پس از ورود به عرصه تیاتر، در سال ۱۳۴۷ خورشیدی وارد حرفه دوبله شد.

استاد «خسرو شکیبایی» مدت ها از عارضه سرطان کبد رنج می برد، سرانجام در 4 صبح روز جمعه، 28 سرطان 1387 خورشیدی به عمر 64 سالگی بر اثر عارضه قلبی در تهران از دنیا رفت.

در این ویدیو سکانسی از سریال «روزی روزگاری» را با نقش آفرینی مرحوم خسرو شکیبایی مشاهده می کنید.

گفتنی است سریال های «روزی روزگاری»، «تفنگ سرپر» و « شیخ بهایی» با هنرنمایی وی از شبکه آی فیلم2 به نشر رسیده است.

ع ا / ح ح

نظر شما
ارسال نظر