نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
فارسی English عربي
347
-
الف
+

مراسم تسلیم دهی آثار تاریخی افغانستان به موزیم ملی+ عکس

۳۳ قلم از آثار تاریخی افغانستان که از نزد قاچاقچیان در امریکا ضبط شده بود به «کابل» برگردانیده شده است.

به گزارش آی فیلم2، 33 قلم آثار تاریخی برگردانیده شده از امریکا به کشور افغانستان را نمایندۀ وزارت امور خارجه این کشور به «رییس موزیم ملی» تسلیم کرد.

آثار باستانی افغانستانی

«محمد طاهرزهیر» سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ افغانستان در مراسم اهدا و تسلیم دهی آثار تاریخی به «موزیم ملی»، ازمردم این کشور خواست که درحفاظت وحراست آثار تاریخی با این وزارت همکاری کنند.

در مراسم تسلیم‌دهی این آثار، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ خاطرنشان کرد که این ۳۳ قلم آثار تاریخی کشور از نزد قاچاقچیان در امریکا ضبط شده است و از طریق سفارت افغانستان در واشنگتن، به «کابل» برگردانیده شده است.

در جریان جنگ‌های دهۀ ۷۰ خورشيدی بیش از یکصد هزار اثر تاریخی موزیم ملی افغانستان به غارت برده شد و اکنون نیز شمار زیادی از آثار تاریخی و بناهای باستانی کشور در معرض خطر قرار دارد.

آثار باستانی افغانستان

 «محمد فهیم رحیمی» رییس موزیم ملی افغانستان در رابطه با آثار به دست آمده معلومات داد و گفت: این آثار شامل ظروف و مجسمه‌های سنگی و گلی است که ممکن است یک قسمت آن مربوط به دورە‌های «بودایی»، «هندویی» و «اسلامی» باشد.
 
وی افزود: به خاطر تشخیص اصالت و قدمت این آثار به مطالعه بیشتر نیاز است.

رییس موزیم ملی افغانستان گفت:  از سال ۲۰۰۲ میلادی تا حال ۱۰ هزار و ۵۰۰ قلم آثار تاریخی از خارج به کشور برگردانیده شده است.

در اخیر این مراسم رییس روابط فرهنگی وزارت امور خارجه افغانستان، در حضورداشت سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، آثار مذکور را به رییس موزیم ملی تسلیم کرد.

م ا 

نظر شما
ارسال نظر